Hjemmesidegrafik til Sommer i UngiAarhus med teksten: Sommer i UngiAarhus alle hverdage i uge 28 29 30 - samt tegnede doodles af aktiviteterEr du til skateboard, rollespil, fart på vandet, mad, mode, graffiti eller meget andet, så har vi lige det, som du gerne vil være med til.

Til Sommer i UngiAarhus er der pædagoger til stede ved alle aktiviteter, de hjælper dig og andre med at sætte gang i løjerne, og de er der også, hvis du bare vil chille og tale med dem.

Sommer i UngiAarhus er ikke et pasningstilbud, men UngiAarhus' pædagogisk udviklede og ledede tilbud til børn og unge i Aarhus i uge 28 til 30. Alle kan deltage - også hvis du ikke er medlem af en af vores fritids- eller ungdomsklubber. 

For os er Sommer i UngiAarhus en ramme for at give dig nye fællesskaber, nye muligheder, nye oplevelser.

OBS

Til nogle af aktiviteterne skal du tilmelde dig, og til andre skal vi bruge en forældretilladelse for, at du kan deltage. Den kan du få udleveret til aktiviteten, eller du kan finde den her på siden. 

Mandag

10.00-14.00 Hovedet i Havet - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Medieproduktion - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Skatercamp - Skaterbanen ved Læssøesgade Skole, Læssøesgade 24, 8000 Aarhus C
10.00-15.00 Dansecamp - Læssøesgade Skole, Læssøesgade 24, 8000 Aarhus C
10.00-16.00 RIB-båd - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
12.00-17.00 Lasergames - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Wakeboarding på kabelbane - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Streetfodbold - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø

Tirsdag

10.00-12.00 Kajak - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Medieproduktion - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Skatercamp - Skaterbanen ved Læssøesgade Skole, Læssøesgade 24, 8000 Aarhus C
10.00-15.00 Dansecamp - Læssøesgade Skole, Læssøesgade 24, 8000 Aarhus C
10.00-16.00 RIB-båd - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
11.00-16.00 Graffitiworkshop - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
11.00-17.00 Lasergames - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Wakeboarding på kabelbane - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 CrossPower - Riis Skov ved træningsfacilitieterne, Dronning Margrethes Vej 16, 8200 Aarhus N

Onsdag

10.00-14.00 Hovedet i Havet - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Medieproduktion - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-16.00 RIB-båd - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
11.00-17.00 Lasergames - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
12.00-18.00 Hop Swop Shop - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Wakeboarding på kabelbane - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Streetfodbold - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø

Torsdag

10.00-12.00 Kajak - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-15.00 Medieproduktion - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-16.00 RIB-båd - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Wakeboarding på kabelbane - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 CrossPower - Riis Skov ved træningsfacilitieterne, Dronning Margrethes Vej 16, 8200 Aarhus N

Fredag

10.00-15.00 Medieproduktion - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
10.00-16.00 RIB-båd - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
12.00-17.00 Standup Paddleboard - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
12.00-17.00 Strikkecafé - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø
14.00-16.00 Wakeboarding på kabelbane - Flemming Bamse Jørgensens Plads, Aarhus Ø

Mandag

12.00-15.00 DJ-undervisning - Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 Streetfodbold - Havnepladsen ved Navitas, Aarhus Ø

Tirsdag

11.00-16.00 Pokémon Go Club - Opstart ved Musikhuset, Aarhus C
12.00-15.00 DJ-undervisning - Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 CrossPower - Mindeparken ved træningsfacilitieterne, Kongevejen 100, 8000 Aarhus C

Onsdag

10.00-16.00 Dungeons'n'Dragons og brætspil - Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
12.00-15.00 DJ-undervisning - Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 Streetfodbold - Havnepladsen ved Navitas, Aarhus Ø

Torsdag

10.00-16.00 Dungeons'n'Dragons og brætspil - Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
11.00-15.00 Lasertag, chill og bål - Mindeparken indgangen ved Marselisborg, Kongevejen 100, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 CrossPower - Mindeparken ved træningsfacilitieterne, Kongevejen 100, 8000 Aarhus C

Fredag

13.00-20.00 #Sommerbold - Havnepladsen ved Navitas, Aarhus Ø

 

Mandag

14.00-16.00 Streetfodbold - Havnepladsen ved Navitas, Aarhus Ø

Tirsdag

11.00-14.00 Bordfodbold, leg og spil - Fjordsgade Forenings- og Fritidshus, N.J. Fjordsgade 2, 8000 Aarhus C
11.00-15.00 Hang Out i Skanseparken, Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 CrossPower - Mindeparken ved træningsfacilitieterne, Kongevejen 100, 8000 Aarhus C

Onsdag

11.00-15.00 Hang Out i Skanseparken, Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 Streetfodbold - Havnepladsen ved Navitas, Aarhus Ø

Torsdag

11.00-14.00 Bordfodbold, leg og spil - Fjordsgade Forenings- og Fritidshus, N.J. Fjordsgade 2, 8000 Aarhus C*
11.00-15.00 Hang Out i Skanseparken, Skansen Hus og Have, Strandvejen 38, 8000 Aarhus C
14.00-16.00 CrossPower - Mindeparken ved træningsfacilitieterne, Kongevejen 100, 8000 Aarhus C

 

Samtykker og tilladelser

Program for uge 28