Gå til hovedindhold

Digitale fællesskaber og skærmpædagogik i Klubben Nydam

I Klubben Nydam er vi optaget af at understøtte positive fællesskaber – analoge som digitale – og heriblandt finde en balance i, hvor meget/lidt brugen af forskellige digitale medier skal fylde i klubtid. Derfor har vi udviklet de retningslinjer, som du kan læse her

Indhold

    Stort set alle børn i Danmark har adgang til internettet og digitale tjenester. Det betyder, at mange af de fællesskaber, som børn er en del af i dag, ikke kun udspiller sig fysisk – men også digitalt. Samtidig giver den digitale verden adgang til helt nye fællesskaber og nye måder at være sammen på. Det er derfor vigtigt, at voksne er opmærksomme på de inkluderende og ekskluderende mekanismer, der særligt gør sig gældende for digitale børnefællesskaber

    Børns Vilkår, Børns digitale fællesskaber side 6

    Vi følger løbende med i og holder os opdaterede på de videnskabelige undersøgelser, der er på området om unges digitale liv og skærmforbrug. Vi har senest orienteret os i blandt andet ”Børns digitale liv”  fra ADD-projektet & Børns vilkår og ”Skærmbrug i fritidstilbud” fra Børne – og undervisningsministeriet, Styrelsen for undervisning og kvalitet.

    Samtidig arbejder vi, som fritidstilbud i UngiAarhus, fokuseret på at være opdateret om de unges egne oplevelser med og forbrug af digitale medier og fællesskaber. Til sidst orienterer vi os også mod vores Plan for fritids- og ungdomsskoleområdet i UngiAarhus, som giver retning for vores tilgang til og arbejde med skærme og sociale medier i klubben.

    Vi er bevidste om, at videnfeltet kontinuerligt udbygges med ny viden, og derfor er vores retningslinjer også et udtryk for, hvordan vi tolker vores opgave i klubben netop nu - med mulighed for at vi kan tilpasse eller ændre retningslinjerne, når vi får ny viden eller nye erfaringer.

    Retningslinjer for digitale medier i klubben

    • Fra mandag d. 11. august 2024 er alle dage i klubben skærmfri. Det gælder børnene og de unges egne skærme som mobiltelefoner, Chromebooks og lignende i klubbens åbningstid frem til klokken 16.00. Herefter er det muligt at benytte sine egne skærme frem til klubben lukker. Ved aftenåbninger kan der være andre aftaler gældende.
      Vores ungdomsklublokale og ungdomsklubelever vil ikke være omfattet samme regler; men vi vil som voksne i klubben i stedet følge deres skærmforbrug i klubben nøje, og gå i dialog om deres brug af skærme, når de er sammen i klubben.
    • Skærme kan blive brugt i forbindelse med pædagogiske tilrettelagte aktiviteter, hvor det er formålet i sig selv - for eksempel på en PokemonGo-tur eller aktiviteter, hvor de voksne i klubben vurderer at skærmen er nødvendig - det kan være Kahootquiz, ture ud af huset, hvor vi skal kunne komme i kontakt med de unge med videre.
    • Det er muligt at blive en del af klubbens digitale fællesskaber omkring vores Playstation eller gamerrum. Man kan skrive sig på klubbens tider, når man kommer i klub.

    En stor del af livet leves også igennem ’den digitale verden’, som er med til at understøtte børn og unges muligheder for at engagere sig, for at søge, skabe og dele viden og udtryk. Den digitale verden er en integreret del af deres fællesskaber og måden, hvorpå børn og unge omgås hinanden. Men samtidig kan livet i ’den digitale verden’ være med til at skabe en oplevelse af ikke at kunne slå til, idet muligheden for at spejle sig i andre altid er til stede. UngiAarhus skal derfor være et sted, hvor børn og unge støttes i at deltage og udtrykke sig i den digitale verden på en måde, der fremmer sunde fællesskaber og sunde digitale deltagelsesbaner

    Plan for fritids- og ungdomsskoleområdet, Aarhus Kommune, side 8

    Forventningsafstemning med dig som forælder

    Kontakt med dit barn i klubtid

    Det kan være svært for de unge at lade telefonen blive i lommen/tasken, hvis der er mange koordineringer med forældre, venner med mere om dagens forløb. Derudover har vi som klub også af og til haft oplevelsen af, at vi voksne kan bruge megen tid med klubtelefonen i hånden, når der skal koordineres aftaler mellem barnet/den unge og hjemmet.

    Vi vil opfordre til at begrænse opkald og sms’er i den skærmfri tid frem til klokken 16.00. Og vi opfordrer desuden til at lave klare aftaler med dit barn for dagen, så vi undgår at have alt for mange koordineringer via klubtelefonen - vi vil så gerne bruge vores pædagogers timer sammen med dit barn frem for koordineringer og beskeder på telefonen.

    Opbevaring af skærme

    Vi kan desværre ikke opbevare alle vores medlemmers telefoner, Chromebooks med mere i klubben. Derfor opfordrer vi vores medlemmer til at lade mobiltelefon og Chromebook ligge i lommen eller tasken. Hvis man ikke føler sig tryg ved at skærmene opbevares her, er det værd at overveje, om en mobiltelefon skal med i skole-/klubdagen.

    Når medlemmer går fra skærmfri tid i klubben

    Vi har tidligere oplevet at nogle børn/unge kan finde på at gå hjem eller gå væk fra klubbens område, når der har været perioder med skærmfri tid. Det har enten været for at komme hjem og bruge skærmene der, eller for at finde en afkrog på skolens grund eller i nærmiljøet omkring skolen, hvor de kan benytte skærmene uden voksnes indblanding.

    Vi har ikke ressourcer til at rundere hele skolens og nærmiljøets område for at spore de unge, der opsøger disse muligheder. Derfor håber vi på din opbakning som forælder til klubbens skærmpædagogik, og at du taler med dit barn/ung om at benytte og blive i klubben, når aftalen med dig er, at de er i klub.

    Hvis ovenstående giver anledning til spørgsmål eller afklaringer er du altid velkommen til at kontakte os i klubben, eller skrive/ringe til den pædagogiske leder.

    Sidst opdateret: 20. august 2025